Viktor Tsygankov (54) şi Mykhailo Mudryk (84) au răsturnat situaţia pe tabela de marcaj, după ce Ucraina a fost condusă la pauză cu 0-1.

Cei doi au marcat marcat golurile victoriei în repriza secundă, îndeplinind misiunea de calificare a ţării măcinate de război, motiv pentru care a fost nevoită să joace meciuri „acasă” în Slovacia, Cehia, Germania şi Polonia.

Albert Gudmundsson a adus Islanda în avantaj în prima repriză, dar a cedat posesia şi iniţiativa, încercând să conserve rezultatul şi să ţină piept ofesivei Ucrainei.

ULTIMELE ȘTIRI

Elon Musk sprijină Republicanii la alegerile din 2024: „America are nevoie de valul roșu, altfel va fi distrusă”

Indicele BET al Bursei de Valori Bucureşti creşte cu 0,5% la un nou maxim istoric

HOROSCOP 27 MARTIE 2024: Zodiile care astăzi vor fi puse în faţa unor schimbări complet neaşteptate

Ucraina s-a calificat la Euro 2024 cu o victorie în faţa Islandei şi va juca în grupă cu România

Vezi mai multe articole din categoria sport

Este a patra calificare consecutivă la turneul final continental pentru Ucraina, care îşi ocupă locul în Grupa E alături de Belgia, Slovacia şi România.

România şi Ucraina se vor confrunta la debutul turneului din Germania, pe 17 iunie.